Uložit do nákupního seznamu
Vytvořit nový nákupní seznam

Jaké boty do obleku si vybrat? Kompletní průvodce pro muže

2022-09-13

Asi každý muž dříve či později stojí před důležitou otázkou: jaké boty zvolit k obleku? Tato dvojice je tak nerozlučná, že si obvykle plánujeme koupit boty a oblek současně. Všichni také víme, že obě části by se měly prolínat, ale jak tohoto efektu dosáhnout? Pro výběr obuvi k tak elegantnímu oblečení, jako je oblek, platí určitá pravidla. Vyplatí se je znát, abyste v každé situaci udělali dobrý dojem a především se vyhnuli módnímu přešlapu.

Základní pravidla pro sladění bot s oblekem

Šatník stylového muže by měl obsahovat obleky pro různé příležitosti: velmi elegantní obřady, do práce i některé sportovní. Ne všichni však k našemu šatníku přistupují takto. Často se stává, že panikaříme, například před svatbou nebo jinou důležitou událostí, na kterou se musíme elegantně obléknout. Koupíme si tedy správné oblečení, ve kterém dokonce vypadáme dobře, a tady vzniká zásadní problém: jaké boty si vzít k obleku? Pravidla výběru nejsou tak složitá, jak by se mohlo zdát. Na co se zaměřit jako první?

  • Střih a úprava - Čím slavnostnější nebo formálnější příležitost, tím více klasiky a především střídmosti se doporučuje. Boty musí být samozřejmě elegantní a co nejjednodušší - vyhněte se ozdobám, přezkám, neobvyklému zapínání, kontrastnímu prošívání apod. Hodí se klasické pánské šněrovací pantofle v jedné barvě. Nejlepší jsou kožené oxfordky nebo derby, o kterých se dočtete dále v tomto článku.
  • Tip na botu - móda může být v této oblasti rozmarná. Objevily se hranaté a špičaté špičky, které dnes působí komicky a rozhodně nejsou známkou dobrého vkusu. Radíme vám, abyste si vybrali klasiku. Odpověď na otázku, jaké boty nosit k obleku, je jednoduchá - nejlepší je zvolit boty se zaoblenou špičkou. Čím klasičtější a nadčasovější model zvolíte, tím déle vám vydrží.

Jak sladit barvu bot s oblekem? Pravidla pro kombinace barev

Už víme, že bychom se měli řídit střihem a kvalitou obuvi. Mnoho otázek stále zůstává: jaké boty nosit k černému obleku, a jaké k tmavě modrému nebo šedému obleku? I zde platí pravidlo, že čím slavnostnější příležitost, tím tlumenější a tmavší kombinace byste měli zvolit. Samozřejmě existují výjimky z tohoto pravidla, ale je třeba dobře znát základy a mít určitý cit pro otázku "jaké boty nosit k obleku", abyste neměli žádné problémy. Pokud jde o výběr barvy bot k takovému oblečení, jako je oblek, rozhodně se vyhýbáme kontrastním kombinacím. Spíše kombinujeme korelující barvy a níže je vysvětleno, jak to udělat.

Černý oblek - jaké boty zvolit?

Oblek a boty nemusí mít vždy stejnou barvu, ale v tomto případě je to prakticky povinnost. Pokud tedy přemýšlíte, jaké boty si vzít k černému obleku, existuje jediná odpověď: také černé. Důvod je jednoduchý - jakákoli jiná barva obuvi už nebude vypadat tak elegantně. U jiných barev si naštěstí budete moci dovolit větší odchylku.

Námořnicky modrý oblek - jak vybrat boty?

Námořnicky modré obleky již několik sezón nevycházejí z módy, a to velmi dobře. Jsou mimořádně výrazné, sluší každému typu krásy a umožňují větší volnost při výběru dalších doplňků. Nejste si jisti, jaké boty by se nejlépe hodily k tmavě modrému obleku? Samozřejmě se hodí pantofle v černé barvě - tato kombinace bude nejelegantnější. Nejstylověji však tmavě modrý oblek vypadá s hnědými botami - ale pouze v tmavých odstínech. Odvážným a těm, kteří mají rádi originalitu, doporučujeme vínovou.

Šedý oblek - jaké boty zvolit?

Šedá je téměř stejnou klasikou jako černá, jen se doporučuje hlavně v létě. Černé boty zde budou dokonale fungovat a budou vypadat elegantně. Pokud však přemýšlíte, jakou barvu bot si vzít k šedému obleku černá není jedinou volbou. Italové, kteří jsou považováni za mistry dobrého vkusu a stylu, milují například kombinaci šedého letního obleku s hnědými botami.

Bílý oblek - jaké boty zvolit?

V tomto případě se řídíme především střihem a odstínem obleku. Pokud se jedná o sněhově bílý elegantní oblek, budou nejvhodnější bílé nebo černé pantofle. Pokud se však jedná o rozbitou, teplou bílou a ecru, můžeme zvolit hnědou obuv.

Jaké boty nosit k neformálnímu obleku?

Oblek nemusí být vždy jen formální. Ležérní modely, u nichž mají kalhoty obvykle o něco užší a kratší nohavice, se dobře hodí jako oblečení do práce, na obchodní schůzky a méně formální příležitosti. Pravidla pro obuv jsou zde zcela odlišná. K tomuto oblečení můžete nosit elegantní boty, ale také mokasíny nebo tenisky. Pokud si nejste příliš jisti barvami, nejbezpečnější je kombinovat teplé barvy s teplými a studené barvy se studenými. Mezi teplé barvy patří žlutá, oranžová, hnědá a červená, zatímco mezi studené barvy patří modrá, zelená a fialová. Pokud před vámi barevná paleta nemá žádné tajemství, můžete si dovolit kontrasty a ke světlému obleku si obout například červené tenisky. Otázka vzorovaných obleků, jako jsou tenisové nebo kostkované, je ještě odlišnější. V tomto případě přizpůsobte barvu bot jedné z barev na obleku.

Obleková obuv - jaký materiál zvolit?

Pokud jde o elegantní styl, přírodní kůže je vždy tou nejlepší volbou. Nejen proto, že vypadá elegantně a nadčasově. Kožená obuv se snadno přizpůsobí noze, je prodyšná a odolná. Samozřejmě se vyplatí o ně pečovat speciálními přípravky na kůži a provádět jejich údržbu. Pokud přemýšlíte, které boty k obleku budou volbou pro další roky, jsou to určitě ty kožené, s klasickým, jednoduchým střihem, který nikdy nevyjde z módy.

Oblekové boty - na co se zaměřit při výběru?

K elegantnímu obleku se hodí dva základní modely bot: vídeňské (oxfordky) a anglické (derby). Abychom je mohli rozlišit, musíme znát dva obuvnické termíny: čtvrtky a vesty. Čtvrtky jsou části boty, kde jsou otvory pro tkaničky. Hábit je pouze přední část boty. U vídeňské obuvi jsou čtvrtky přišity k nártu. U anglické obuvi jsou na ni přišity, takže tvoří charakteristickou, mírně vystupující klopu. Boty typu derby se proto snadněji šněrují, ale oxfordky jsou nejelegantnější, klasické boty pro formální příležitosti. Oba styly se dodávají také ve verzích s ažurovými vložkami. Nezapomeňte také, že klasické, jednoduché oxfordky jsou perfektní elegantní pánské boty k obleku, ale k jinému oblečení je nosit nebudete. V kombinaci s ležérními kalhotami budou vypadat divně a nepatřičně. Někteří pánové mají ve zvyku nosit k džínům elegantní boty. Tuto kombinaci důrazně nedoporučujeme. Pokud přemýšlíte, jaké boty se hodí k neformálnímu obleku, stejně dobře poslouží například pantofle, nebo pánské mokasíny,případně i pánské sneakersy v nejvolnějším střihu. Pak jsou tu lakované boty. Navzdory zdání se nehodí ke klasickému, dokonce ani k velmi formálnímu černému obleku. Lakové boty by se měly nosit pouze ke fraku nebo smokingu.

Zavazování tkaniček u oblekových bot - jak na to?

Možná si myslíte, že na takovém prvku, jako jsou tkaničky, nezáleží, ale i pro formální obuv platí určitá pravidla. U společenské obuvi šněrujte tkaničky tak, aby byly viditelné na vnější straně boty. Provlékněte tkaničky oběma otvory tak, aby byly viditelné zvenku, nikoliv zevnitř. Pokračujte, dokud nedosáhnete vrcholu tkaniček. U méně formálních stylů, jako jsou například pantofle, si můžete dopřát obrácené vázání. To znamená, že tkaničky umístíte na vnitřní stranu žabek, takže je vidět spíše vazba než elegantní spojení. U ležérních stylů, například s teniskami, si můžete vybrat vázání, které vám nejlépe vyhovuje.

Doporučeno pro vás

pixel