Uložit do nákupního seznamu
Vytvořit nový nákupní seznam

Jak natáhnout boty v lýtku?

2022-06-28

Podzimní sezóna je v plném proudu a nám se konečně podařilo najít boty našich snů v souladu s nejnovějšími trendy. Po vyzkoušení vypadají perfektně. Pak vyjdeme na ulici a... najednou se ukáže, že nás naše vysněné boty tlačí do lýtek. Naštěstí existují řešení pro všechno. A jak natáhnout svršky bot? Představujeme několik účinných řešení!

Jak natáhnout kožené boty v lýtku?

Kůže je tvrdý a pevný materiál. Díky těmto vlastnostem je kožená obuv odolnější. Na druhou stranu to však může mít negativní dopad na pohodlí obuvi. Někdy se může stát, že boty, které se v den nákupu zdály perfektně padnoucí, se druhý den ukáží jako nepohodlné a jejich nošení způsobí bolestivé puchýře. Chcete-li boty protáhnout, zkuste je nejprve rozvázat. Po několika dnech by se kůže měla roztáhnout a přizpůsobit tvaru nohy. Nezapomeňte si při tom vzít silné ponožky.

Snížíte tak riziko bolestivých odřenin. Před uložením bot do skříně nebo krabice je vyplňte zmačkaným papírem nebo novinami. Tímto způsobem můžete zachovat jejich nový tvar. Špatně padnoucí kožená obuv může způsobit bolestivé oděrky a odřeniny. Dalším účinným způsobem řešení tohoto problému je rozbití tvrdé kůže nebo rozšíření svršku. Tyto služby nabízejí obuvníci. Než však využijeme pomoci profesionálů, stojí za to vyzkoušet domácí metody, jak rozšířit svršek bot.

Jak natáhnout svršky bot? Domácí opravné prostředky

První domácí metodou rozšíření svršku bot je použití stoupacích pásů. Měli byste si je řádně obout a nechat je nějakou dobu stát. Pokud nemáte hádanky, dobrou alternativou budou silné ponožky. Můžeme si jimi vycpat špičky bot. Nejlepší je nechat ponožky v botách přes noc. Místo toho můžete použít také papír nebo noviny.

Co dalšího můžeme udělat, abychom se protáhli boty v lýtku? Kromě toho, že horní část od sebe odtlačíme, můžeme ji zkusit jemně rozbít kladivem. Jak na to? Na švy byste měli jemně poklepat z jejich vnitřní strany. Pokud jsou však naše boty lakované, je třeba tento proces provádět velmi opatrně, protože síla úderů může způsobit nevzhledné praskliny na povrchu boty. Dalším způsobem, jak natáhnout svršky bot, je použití páry. V hrnci vaříme vodu a pak nad ní ohříváme svršky bot. Na nohy si navlékneme silné podkolenky, a když se materiál zahřeje a zvlhne, obujeme si holínky a chodíme v nich po domě. .

Tímto způsobem se materiál jistě rozšíří. Pokud nechcete použít páru, můžete použít sušičku. V tomto případě postupujeme podobně - oblékneme si silné ponožky, obujeme boty a poté boty zahřejeme teplým vzduchem ze sušičky. Díky vyšší teplotě bude snazší rozšířit svršky bot. Dobrým řešením je také zakoupení speciální pěny na natahování obuvi. Stačí jím postříkat vnitřek bot a pak tam dát vložky nebo se v nich projít po domě. Uvedené domácí metody, jak roztáhnout boty v lýtku, budou nejúčinnější pro boty z měkké kůže, ekokůže nebo jiných pružných materiálů.

Profesionální rozšiřování svršků bot

Pokud se domácí metody rozšiřování svršků bot neosvědčily, neexperimentujme a neprovádějme na botách další invazivní "operace". V takové situaci bychom měli rozšíření svršku bot svěřit kvalifikovanému obuvníkovi nebo kožešníkovi (odborníkovi na zpracování kůže).

Mistři obuvnického průmyslu účinně napínají svršky našich bot, samozřejmě s ohledem na materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Velmi často používaným řešením je našití jakéhosi gumového klínu u zipu nebo rozříznutí svršku v místě švu a "vybrání" určitého kousku materiálu. Cena takové služby by se měla pohybovat od několika desítek do několika desítek zlotých.

Přečtěte si také:

Doporučeno pro vás

pixel