Uložit do nákupního seznamu
Vytvořit nový nákupní seznam

Jak čistit semišové boty?

2022-06-23

Prach, bláto, sníh, písek, sůl - každý den, bez ohledu na roční období, jsou naše boty vystaveny škodlivým vnějším vlivům. Problém se zablácenou nebo vlhkou obuví se projevuje zejména na podzim, v zimě a brzy na jaře, kdy chodníky pokrývá břečka a posypová sůl. Jak a čím čistit semišové boty? Zde je návod, jak na to

Jak pečovat o semišové boty?

Jak zajistit, aby boty vydržely déle než jednu sezónu? Výběr kvalitních materiálů není všechno! Před prvním použitím je nutné obuv řádně chránit. Na trhu jsou k dispozici speciální přípravky, které na povrchu materiálu vytvářejí průhledný film, který jej chrání před vlhkostí, prachem a skvrnami. Bohužel nestačí ošetřit obuv až po jejím nošení. Pravidelná impregnace může výrazně prodloužit životnost obuvi. Je však třeba mít na paměti, že impregnujeme pouze čistou a suchou obuv. Vyplatí se vědět, jak a čím je čistit.

Lze semišové boty prát v pračce?

Na tuto otázku existuje jediná odpověď: rozhodně ne. Kamzičí obuv je vyrobena z přírodní zvířecí kůže nebo z materiálu podobného kůži, obvykle uměle barveného. Přestože se tento materiál vyznačuje vysokou trvanlivostí a odolností vůči vnějším vlivům, není vhodný pro praní v pračce. Vysoké teploty a vysoké otáčky mohou vést k nevratnému poškození obuvi.

Jak čistit semišové boty - 4 domácí metody

Nechcete boty pokaždé nosit do profesionální čistírny? Můžete použít jednu z následujících metod

1. pára

Přestože semiš nemá rád vodu, můžete boty ošetřit osvěžující párou. Dejte vařit vodu v konvici a pak si na několik sekund podržte boty nad stoupající párou (pozor, ať se nespálíte!). Poté nechte boty uschnout.

2. mléko a jedlá soda

Jedlá soda má tolik využití, že je těžké si je všechny zapamatovat. Skvěle se hodí k čištění různých povrchů včetně semiše. Stačí sklenice mléka a lžíce jedlé sody. Jemně přípravek vetřete do nečistot a nechte boty uschnout.

3. mastek

Jak vyčistit semišové boty bez použití vody? Mastek není vhodný jen na vředy! Znečištěná místa posypte mastkem a rozetřete rukou nebo speciální houbou/kartáčkem. Nechte boty několik minut odpočívat a poté z nich odstraňte mastek. Hotovo!

4. guma

Jemné nečistoty z bot můžete odstranit pomocí obyčejné gumy, která se obvykle používá na mazání stop po tužce. Levné, rychlé a účinné

Jak čistit semišové boty? Účinné přípravky

Pokud domácí prostředky nezabírají nebo se obáváte poškození obuvi, sáhněte po specializovaných přípravcích na čištění a péči o semišovou obuv. V našem obchodě najdete mimo jiné spreje na boty pro osvěžení barvy a odstraňovače skvrn. Jak čistit semišové boty? Přípravky můžete nanášet speciálně navrženým štětcem na semiš a nubuk. Před použitím si přečtěte pokyny na obalu, abyste nepoškodili materiál. Čisticí prostředky jsou účinným a levným způsobem, jak odstranit prach nebo skvrny z vašich oblíbených bot.

Jak vysušit semišovou obuv?

Vlhkou semišovou obuv nechte uschnout. V žádném případě proces neurychlujte tím, že boty dáte pod radiátor nebo použijete fén. Není také vhodné nechávat boty na přímém slunci. Obuv nechte uschnout při pokojové teplotě. Je přípustné je odkládat venku, ale vyhněte se slunným místům (pokud necháváte boty na balkoně nebo terase, přemýšlejte, zda budou za několik hodin na slunci). Starým a osvědčeným způsobem, jak absorbovat vodu, je vycpat obuv starými novinami stočenými do klubíčka (papír má hygroskopické vlastnosti). Nezapomeňte, že nesprávné sušení obuvi může vést k tvorbě skvrn a dokonce k popraskání materiálu.

Jak čistit semišové boty? Stručné shrnutí

Hlavní věc, kterou je třeba si zapamatovat: semiš nemá rád vodu. Proto se obuv z tohoto materiálu hodí spíše na pozdní jaro a léto než na podzim a zimu. To neznamená, že se musíte vzdát semišových bot,, ale když se rozhodnete pro obuv z tohoto materiálu, musíte věnovat zvláštní pozornost péči o ni. Drobné nečistoty se můžete pokusit vyčistit doma, použít čisticí prostředky nebo svěřit boty do rukou profesionálů. Doufáme, že vám díky našim tipům budou semišové boty sloužit po mnoho sezón!

Přečtěte si také:

Doporučeno pro vás

pixel