Uložit do nákupního seznamu
Vytvořit nový nákupní seznam

Šířka obuvi. Co to je a jak ji měřit?

2022-06-24

Věděli jste, že každý člověk na světě klade nohu trochu jinak, a zanechává tak jedinečnou stopu (což se využívá mimo jiné v traseologii)? Pro většinu lidí, kteří se profesionálně nezabývají obuvnictvím nebo kriminalistikou, je však vlhkost boty důležitá především kvůli pohodlí. Co znamená vlhkost boty? Jak mohou tyto informace usnadnit nakupování v internetovém obchodě? Dovolte nám, abychom vám napověděli!

Co je to padnoucí obuv?

Výška obuvi je parametr, který používají především odborníci zabývající se výrobou a distribucí obuvi. Určuje velikost prostoru určeného pro chodidlo uvnitř boty. Šířku boty ovlivňuje mimo jiné tvar svršku, otisk kopyta nebo tvar prstové části. V případě špičaté špičky (např. u lodiček) bude šířka menší. Naopak v případě kulaté nebo hranaté špičky (např. u mokasín nebo polobotek) bude šířka větší.

Jak zkontrolovat šířku obuvi? Tabulka a značení

Šířka obuvi je parametr, který umožňuje vyřešit záhadu, jak je možné, že se dva lidé, kteří nosí stejnou velikost, nemusí cítit stejně pohodlně ve stejné obuvi. Někteří chodí zcela volně, jiní pociťují tlak v přední části chodidla nebo v nártu. Je pravděpodobné, že se oba lidé výrazně liší postavou, výškou a hmotností

Šířka obuvi Pro koho?
F Pro lidi s drobnou postavou, kteří mají štíhlejší nohy a boty standardní šířky jim často padají z nohou.
G Pro většinu lidí s neutrálním chodidlem. Šířka G je standardní šířka obuvi, která se na trhu vyskytuje nejčastěji.
H Širší obuv určená například pro osoby s počínajícím hallux valgus.

 

Na trhu najdete také obuv o šířce H ½, J, K a M. Tyto typy obuvi jsou určeny pro lidi, kteří mají velmi široká chodidla, a také pro ty, kteří se potýkají s různými ortopedickými problémy, jako jsou ploché nohy nebo hallux valgus v pokročilém stádiu. Pro dámy s podsaditými chodidly doporučujeme zejména: dámské sandály s plochým podpatkem na léto a polobotky se širokým svrškem na jaro a podzim.

 

Jak změřit šířku obuvi?

Přesný výběr velikosti obuvi vyžaduje několik měření. Je třeba změřit šířku přední části chodidla, šířku v patě, obvod přední části chodidla a obvod přes nárt. Šířka boty se měří na stojící osobě. Je důležité, aby byla tělesná hmotnost během měření rovnoměrně rozložena. Osoba, na které se měření provádí, by měla stát rovně na rovném povrchu s rukama rovně dolů a hlavou směřující dopředu. Klíčem k měření jsou rovná kolena a snížené paty.

Pokud chcete zjistit něco více o struktuře svého chodidla, můžete provést jednoduchý vodní test. Namočte bosou nohu do vody nebo snadno omyvatelné barvy a otiskněte značku na kus papíru. Tyto informace budou užitečné zejména tehdy, pokud hledáte běžeckou obuv. Jak vypadá dobrá stopa? Stopa by neměla být zcela otisknutá (pronace), ale měla by zanechat zřetelnou stopu na vnější straně s viditelnou prohlubní na vnitřní straně. Příliš velký otisk však může znamenat supinaci, tj. natočení končetiny při chůzi dovnitř. Pokud máte normální nárt, bota šířky G vám pravděpodobně bude sedět perfektně. Pokud máte pochybnosti o špatném postavení nohou, doporučujeme kontrolní návštěvu u vašeho ortopeda!

Příliš volné boty - co dělat?

Máte před sebou dokonalou obuv: z vysoce kvalitních materiálů, ve vaší oblíbené barvě a téměř ideální velikosti. Co dělat? Pošlete je zpět, nebo se snažte nevadit mírnému nepohodlí? Nebo existuje jiné řešení? Pokud je bota mírně volná, lze použít vložku, která sníží kulatost boty. Na trhu je mnoho výrobků, které vám přizpůsobí obuv na nohu. Doporučujeme zejména kožené vložky na latexové pěně, latexové vložky SOFT-STEP oraz a latexové vložky s vůní aloe vera. Výrobky, které najdete v naší nabídce, jsou k dispozici v mnoha velikostech (od 36 do 46). Díky tomu jsou vhodné jak pro ženy, tak pro muže. Doporučujeme vám zkontrolovat podrobnou tabulku velikostí vložek u každého výrobku. Nezapomeňte, že délka stélky se může u různých výrobců lišit až o jeden centimetr. Pokud máte jakékoli pochybnosti týkající se výběru velikosti nebo otázky ohledně kulatosti obuvi, doporučujeme vám nás kontaktovat! Příliš volné boty zakoupené v našem internetovém obchodě, které nejeví známky používání, lze vrátit nebo vyměnit za menší boty.

Přečtěte si také:

Doporučeno pro vás

pixel