Uložit do nákupního seznamu
Vytvořit nový nákupní seznam

Příliš malé boty - jak je natáhnout? 9 praktických způsobů

2022-06-29

Koupili jste si dokonalé lodičky ve speciální nabídce, ale po vyzkoušení se ukázalo, že jsou vám příliš těsné? Nebo jsou vám snad po porodu vaše oblíbené kožené baleríny bolestivě těsné? Pokud uvažujete o prodeji nebo darování příliš malých bot, přečtěte si nejprve náš článek! Poradíme vám, jak si boty natáhnout doma a kdy byste měli vyhledat odbornou pomoc.

Protahovací obuv  Stojí to za to?

Asi není třeba zdůrazňovat, že nošení příliš těsných bot není nejlepší nápad. Příliš malé boty způsobují, že špičky prstů neustále narážejí na přední část boty, což vede k bolestivým odřeninám a otlakům. Tím však potenciální problémy nekončí! Jedním z nejčastějších důsledků nošení příliš těsné obuvi je vznik křivého palce neboli halluxu. Jedná se o deformaci nohy, která velmi často vyžaduje chirurgickou léčbu. Nošení těsné obuvi může také vést k artritidě. Odpověď na otázku, zda se vyplatí nosit těsné boty, zní: ne, bez ohledu na věk (i když obzvlášť nebezpečné je to ve věku puberty).  To však neznamená, že příliš malé boty jsou vhodné pouze k vyhození. Nejenže to není nákladově efektivní, ale není to ani šetrné k životnímu prostředí. Než se bot zbavíte, zkontrolujte, zda je možné je roztáhnout.

Příliš těsné boty na nohou? Existují způsoby!

1. nové vložky

Cítíte malý tlak, když si nazouváte boty? Zkuste vyměnit vložky za tenčí. Na trhu je jich spousta, včetně ultratenkých. Pokud je vám bota příliš těsná, problém by měla vyřešit rychlá výměna vložek!

2. navlhčené ponožky

Jedná se o jeden z nejjednodušších a nejoblíbenějších způsobů roztažení těsných bot. Navlhčete si ponožky a navlékněte si je na nohy (nejlepších výsledků dosáhnete, pokud si vyberete silnější froté ponožky). Poté si obuv obujte na nohy a noste ji 30-40 minut. Bota by se měla mírně roztáhnout. V případě potřeby postup opakujte.

3. novinové kuličky

Máte doma staré noviny (nebo alespoň reklamní časopisy ze sousedních obchodů v poštovní schránce)? Nevyhazujte je! Mohou být užitečné pro protažení bot. Zmačkejte stránky do kuliček, navlhčete je vodou a vložte je do bot, aby se roztáhly. Kuličky nechte v botě 24 hodin. Místo vody můžete použít líh, ale buďte opatrní, protože líh může na botě zanechat nevzhledné skvrny.

4. zmrazení

Máte doma sáčky do mrazničky na zmrazování potravin? Můžete je použít trochu jiným způsobem! Nalijte dovnitř vodu (aniž byste naplnili celý sáček) a vložte boty, které chcete roztáhnout do délky nebo šířky. Poté vložte boty na noc do mrazničky na horní polici. Voda zmrzne, změní se v led a začne kůži natahovat. Dávejte pozor, abyste boty vytáhli ve správný okamžik, aby kůže nepraskla.

5. kladivo

Nové boty vám dřou paty? Zkuste je jemně prorazit kladivem a několikrát udeřit do zadní části boty. Pokud se obáváte poškození kůže, chraňte botu před začátkem hadříkem. Upozorňujeme, že technika kladiva není vhodná pro lakovanou obuv.

6. pára

Do hrnce nalijte 1 litr vody a přiveďte ji k varu. Vypněte ohřev a podržte boty chvíli nad párou stoupající z hrnce, pak si je obujte na nohy a udělejte si v nich krátkou procházku po domě.

7. speciální přípravky pro strečovou obuv

Jak natáhnout boty v oblasti prstů? Na trhu najdete mnoho přípravků na natahování obuvi ve formě pěny nebo spreje. Před jejich použitím si přečtěte návod k použití, abyste předešli riziku nevratného poškození obuvi. Obvykle stačí nanést přiměřené množství přípravku na místa, která způsobují nadměrný tlak, a poté obout boty na nohy a chodit v nich po stanovenou dobu (obvykle půl hodiny až hodinu). Strečové přípravky změkčují přírodní kůži a činí ji pružnější.

8. napínáky na boty

Ještě před 20 lety se dřevěné botníky nacházely téměř v každé domácnosti. Ačkoli dnes už není tento doplněk tak oblíbený, v internetových nebo kamenných obchodech s obuví najdete napínáky na boty ze dřeva (nastavitelné) nebo z plastu a kovu. Jak fungují? Umožňují přizpůsobit boty vašemu chodidlu a roztáhnout boty na určitých místech. Umožňují také zabránit deformaci obuvi. Pokud tedy chcete, aby si vaše polobotky nebo kozačky zachovaly stejný tvar po celou dobu své životnosti, můžete je obout do praváků a nechat je na sobě po celou jarně-letní sezónu. Jak roztáhnout boty na šířku na patce? Navlhčete silnou ponožku a položte ji na poslední. Poté ji nasaďte na botu a nechte ji tam přes noc. Zkontrolujte, zda je bota správně natažená. Pokud ne, postup opakujte.

9. návštěva u ševce

Bojíte se, že domácí metody nebudou fungovat nebo že vám poškodí boty? Vezměte své boty k obuvníkovi. Obuvník posoudí, kde je třeba botu protáhnout. Je třeba si uvědomit, že účinek závisí mimo jiné na tom, z jakého materiálu byla bota vyrobena. Nejnáchylnější k protahování je samozřejmě přírodní kůže, která se vyznačuje vysokou pružností. Obuvník pro natahování používá specializované nástroje, které nepoškozují obuv. Svěříte-li své boty do rukou odborníka, může vám boty dokonce roztáhnout o jednu velikost!

Jak natáhnout plastové boty?

Nezapomeňte, že ne každá bota se dá natáhnout! Pokud si koupíte kožené boty, můžete očekávat, že se mírně roztáhnou, ale u bot vyrobených z textilu nebo plastu nemusí mít výše uvedené techniky natahování požadovaný účinek. Pokud jsou zakoupené plastové boty příliš malé, můžete použít patent z:

  • vlhkou ponožkou;
  • novinami;
  • pomocí páry

Boty můžete také odnést k ševci (ale nečekejte velkolepé výsledky, protože plast není tak pružný jako přírodní kůže). Plast má bohužel tendenci vracet se do původního tvaru. Pokud nenosíte nataženou obuv pravidelně, může se stát, že po nějaké době budete muset natahování opakovat.

Sportovní obuv jak je bezpečně natáhnout?

Sportovní obuv by měla dobře padnout, to je jasné všem sportovním fanouškům. Je však třeba mít na paměti, že při fyzické aktivitě se chodidlo pohybuje dopředu a tlačí na přední část boty. Příliš těsné boty na nohou mohou způsobit bolestivé odřeniny a puchýře. Při nákupu sportovní obuvi je tedy vhodné pamatovat na to, že vaše noha by měla mít větší vůli. Lze natáhnout příliš malé běžecké boty? Pokud jste si vybrali kožené boty, je velká šance, že je můžete mírně rozšířit, aby vám lépe padly. Jedním z nejbezpečnějších způsobů roztažení sportovní obuvi jsou silné ponožky. Pokud chcete proces natahování urychlit, můžete po nazutí obuvi nasměrovat na nohy proud horkého vzduchu z fénu. Nejlepších výsledků však dosáhnete, když si boty necháte odborně vyzout v obuvnictví.

Jak se vyhnout nákupu příliš těsných bot?

Pokud si kupujete boty na internetu, věnujte pozornost nejen velikosti, ale také délce stélky. Tímto způsobem se vyhnete pochybnostem typu: "Jak je možné, že mi některé boty stejné velikosti sedí a jiné jsou příliš těsné? Uvědomte si, že boty stejné velikosti zakoupené u dvou různých výrobců se mohou lišit délkou stélky (i o několik milimetrů). Dalším důležitým parametrem je šířka boty. V obchodě Filippo je každá bota označena šířkou. Více informací o něm, co je kulatost obuvi a jak ji měřit, najdete na našem blogu. Nemusíte si však kupovat boty online, abyste si vybrali příliš malou velikost. Nákup v kamenných obchodech často končí tím, že si domů odnesete příliš velké baleríny nebo příliš malé boty. To platí zejména pro ženy, které nosí méně oblíbené velikosti a nemají tolik možností výběru střihu nebo barvy. Abyste minimalizovali riziko, že si koupíte příliš malé boty, vyplatí se vyhradit si na nákupy dostatek času. Nakupování (nejen bot) bez časového tlaku vám umožní vyhnout se neuváženému utrácení..

Přečtěte si také:

 

Doporučeno pro vás

pixel