Uložit do nákupního seznamu
Vytvořit nový nákupní seznam

Jak odstranit sůl ze semišových a kožených bot?

2022-06-28

Čištění semišové a kožené obuvi od soli není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stačí znát několik základních pravidel, jak čistit solné boty, a udržet je čisté a v dobré kondici po několik sezón bude opravdu snadné. Obuv z kůže nebo semiše nemá ráda nadměrný kontakt s vodou.

To však neznamená, že tento typ obuvi lze nosit pouze za pěkného počasí. Můžeme je nosit i na podzim a v zimě za deště a sněžení. Existují však dvě podmínky. Za prvé bychom měli tyto boty pravidelně čistit a řádně je impregnovat. Nubuk, materiál velmi podobný semiši, by se měl ošetřovat podobným způsobem..

Jak vyčistit semišové boty od silniční soli? Praktické tipy

Čištění semišové obuvi od jemné vrstvy písku nebo prachu by nemělo představovat větší problém. Problém se však může objevit, když se semišová obuv začne nosit na podzim a v zimě. Nepříznivé povětrnostní podmínky mohou přispět k rychlému opotřebení obuvi, proto je nejlepší věnovat jí před sezónou zvláštní péči. Jde především o jejich správnou impregnaci. Přípravky speciálně určené pro tento účel lze zakoupit ve většině obchodů s obuví. Měli bychom se nutně vybavit sprejem určeným k čištění semiše.

Jak odstranit sůl ze semišových bot?

Tento typ znečištění můžete nejprve zkusit vyčesat speciálním semišovým kartáčem. To je základ péče o semišovou obuv. Nejlepší je zvolit ten s jemnými štětinami. Dalším velmi dobrým doplňkem pro čištění tohoto typu obuvi je speciální semišová guma. Je ideální pro menší nečistoty a je k dostání v obchodech s obuví. Je velmi důležité odstranit sůl ze semišové obuvi hned po příchodu domů. Ponechání může způsobit nevratné zabarvení materiálu.

Důležité je, že světlé semišové boty by se měly čistit se zvláštní péčí, protože se při každodenní péči mohou velmi snadno ještě více zašpinit. Abyste se tomu vyhnuli, je třeba mít na paměti několik pravidel. Za prvé, kartáček používaný k jejich čištění by měl být vždy čistý a po každém použití bychom jej měli opláchnout vodou a nechat uschnout. Dále bychom měli pečlivě vybírat správné pečující přípravky. V ideálním případě by měly být bezbarvé a velmi jemné..

Abychom boty očistili od soli, neměli bychom je kategoricky prát. Semiš velmi špatně snáší kontakt s vodou, zejména plné ponoření. Praní tohoto typu obuvi v pračce nebo dokonce ruční praní může vést k její deformaci a změně barvy materiálu. Pokud chceme boty osvěžit, rozhodně lepším řešením je například parní čistič. Díky horké páře osvěžíme semišovou kůži, zbavíme ji nepříjemných pachů a mikroorganismů a naše boty budou vypadat téměř jako nové.

Jak odstranit stopy po soli z kožené obuvi?

Mnoho lidí se rozhoduje pro boty z přírodní nebo syntetické kůže. Tyto typy materiálů se rozhodně lépe čistí a nevyžadují mnoho úsilí. Kůže není tak choulostivá a náchylná k vodě jako semiš, nicméně i ona vyžaduje vhodné ošetření. Koženou obuv bychom měli začít čistit tak, že ji předem otřeme mírně navlhčeným hadříkem namočeným pouze ve vodě. A jak odstranit sůl z kožené obuvi? V tomto případě se vyplatí použít roztok vody a octa. Nezapomeňte, že voda by měla být teplá. Důležitý je také správný poměr vody a octa, a to 1:1. Do takto připraveného roztoku namočte hadřík a skvrny jím lehce otřete. Poté nechte boty zcela vyschnout, nejlépe na dobře větraném místě. Jakmile boty uschnou, je třeba je vyleštit a naimpregnovat, aby byly odolnější vůči skvrnám od soli.

Přečtěte si také:

Doporučeno pro vás

pixel