Uložit do nákupního seznamu
Vytvořit nový nákupní seznam

Jak vyčistit bláto z bot?

2022-06-28

Zablácení bot se stává prakticky každému, zejména na podzim a v zimě. Stačí jeden nebo dva dny trochu horšího počasí a chvilka nepozornosti. Skvrny od hustého bláta se obvykle odstraňují velmi obtížně a může se ukázat, že boty budou vhodné pouze na vyhození. Proto je v případě tohoto typu znečištění nejlepší jednat rychle. Především se snažte zajistit, aby bláto nemělo čas zaschnout. V opačném případě se nečistoty vsáknou do materiálu, což může znemožnit úplné vyčištění obuvi. Jak se s takovou situací vypořádat a jak odstranit bláto z bot? Zde je několik cenných tipů!

Jak vyčistit bláto ze semišových bot?

Semišové boty je třeba čistit velmi pečlivě, protože nesprávná péče může vést k jejich předčasnému zničení. Nejprve je nutné pochopit specifika tohoto materiálu. Semiš je neošetřená přírodní kůže. Jejím charakteristickým rysem je krátká srst, která špatně snáší kontakt s vodou a vlhkostí. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité semišovou obuv pravidelně čistit a řádně impregnovat. A způsob čištění semišových bot od bláta závisí především na tom, jak moc jsou špinavé.

Pokud se o své boty pravidelně staráte, nemělo by být odstraňování nečistot problémem. To platí především pro odstraňování bláta z bot. Klíčem k úspěchu je nejen systematické čištění, ale také jeho rychlost. A jak vyčistit semišové boty od bláta? V tomto případě bychom se měli kategoricky vzdát myšlenky prát je v pračce. Pro každodenní péči o tento typ obuvi je nejlepší vybavit se speciálním kartáčem, který nám umožní semišovou obuv bezpečně očistit od bláta. Nejlepším řešením je kartáček s jemnými štětinami. Abyste odstranili bláto z bot, měli byste znečištěná místa jemně otřít.

Jak vyčistit kožené boty od bláta?

Kožené boty vypadají skvěle. Aby nám však dlouho sloužily a byly v dobrém stavu, měli bychom se o ně řádně starat a pečlivě je čistit. Jak tedy vyčistit boty od bláta? V tomto případě platí rčení "prevence je lepší než léčba", protože čím dříve takové nečistoty odstraníme, tím lépe. Koženou obuv je nejlepší čistit ihned, proto je velmi praktické nosit s sebou měkké ubrousky nebo navlhčené utěrky. S jejich pomocí můžeme snadno a především rychle objednat naše boty..

Ale co máme dělat, když jsme zjistili, že je špinavý až doma? Především je třeba si uvědomit, že kožené boty nemají rády vodu a bláto není jen hustá zemina, ale také částečky písku a štěrku. Proto bychom kožené boty neměli v žádném případě třít hadříkem, abychom je očistili od bláta. Boty se tak jakoby odlupují, což má za následek nevratné škrábance na povrchu. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Nejprve jemně setřete zaschlou špínu kartáčem s měkkými štětinami. Poté můžete znečištěná místa otřít mírně navlhčeným hadříkem. Na odolnější nečistoty by měla stačit obyčejná voda s trochou mýdla. Čistou obuv nechte uschnout na dobře větraném místě.

Jak odstranit bláto z jiných typů obuvi?

Tenisky, cvičky nebo sportovní obuv jsou na zašpinění obzvláště náchylné, a to bez ohledu na barvu, protože skvrny od bláta jsou zřetelně vidět nejen na bílých modelech. Jak tedy čistíte bláto z bot? Především bychom neměli věřit populárním radám z internetu a boty do pračky rozhodně neházet! Chemikálie a teplá voda mohou způsobit oddělení slepených dílů. Nejlepší je nejprve počkat, až bláto zaschne, a pak zaschlou vrstvu opatrně seškrábnout. Zbylé nečistoty lze odstranit vodou a jemným čisticím prostředkem nebo speciálním šamponem na boty.

Přečtěte si také:

Doporučeno pro vás

pixel