Uložit do nákupního seznamu
Vytvořit nový nákupní seznam

Jak si osvěžit boty?

2022-06-27

Boty, zejména ty, které máte rádi a často je nosíte, mají tendenci zapáchat, i když dbáte na hygienu nohou. Dalším problémem je zachytávání nečistot v záhybech a štěrbinách a také péče o náročné materiály, jako je nubuk nebo semiš. Není divu, že dříve či později stojíme před dilematem: jak osvěžit naše boty?

Které boty lze prát?

Ať se vám to líbí, nebo ne, boty, zejména ty kryté, shromažďují vlhkost, která je skvělou živnou půdou pro bakterie způsobující nepříjemný zápach. Je to také ideální prostředí pro plísně, takže se vyplatí o své oblíbené boty pravidelně pečovat, abyste se vyhnuli infekcím. Nejjednodušší způsob, jak boty osvěžit, je vyprat je. Prací prostředky si poradí nejen se špínou, ale také s potem a mikroby. Tato metoda však funguje pouze pro sportovní obuv - tenisky, tenisky nebo tenisky, které se v pračce nerozpadnou. Nezapomeňte vyjmout stélky a vyprat je zvlášť. Tento postup často sám o sobě odstraní nepříjemný zápach.

Čím a jak osvěžit vnitřní stranu bot?

Pokud boty nelze prát, stále existuje několik možností, jak je osvěžit. Jednou z metod je namočit zmačkané noviny do esenciálního oleje (např. levandulového) a umístit je do horní části. Tato metoda se osvědčuje i v případě, že jsou boty mokré - noviny měňte každých několik hodin, dokud boty neuschnou. Nepříjemný zápach pohltí také citronová kůra, čajové sáčky nebo bavlněný sáček s kávou vložený do bot. Pokud nejste příznivci domácích metod, investujte do antibakteriálních vložek nebo speciálních deodorantů. Specializované přípravky na obuv si s potem a mikroby poradí během několika minut.

Jak osvěžit nubukové a semišové boty?

Semiš a nubuk jsou ušlechtilé, ale také choulostivé materiály, které se snadněji ušpiní. Pokud vás zajímá, jak osvěžit semišové nebo nubukové boty, měli byste to především dělat pravidelně. Základem je systematické kartáčování speciálním kartáčkem z gumy, který funguje jako běžná guma. Jde o to, aby se v něm nenahromadilo příliš mnoho nečistot, které by se pak obtížně odstraňovaly. Stejně rychle by měly být odstraněny i skvrny od bláta a soli. Boty kartáčujte jemně a ve směru štětin. Na obuvi z nubuku jsou mastné skvrny obzvlášť nápadné. Taková nehoda naštěstí neznamená, že boty lze vyhodit. Jednoduše posypte potřísněné místo mastkem. Dalším způsobem je připravit 10% roztok octa a velmi jemně jím skvrnu potřít

Jak osvěžit koženou obuv?

Dokonce i opotřebované kožené boty lze obnovit do jejich bývalé krásy. Základním krokem je umytí glycerinovým mýdlem a teplou vodou pomocí kartáče nebo houbičky s měkkými přírodními štětinami. Důkladně vyčištěná obuv by měla schnout přirozeně, mimo dosah topných těles. Když jsou boty suché, vložte do nich škrabku na boty nebo srolované noviny a začněte je odmašťovat. Bez tohoto kroku nebude mít další renovace obuvi smysl. Na povrch naneseme matující pastu a škrábance a praskliny vyplníme speciálním přípravkem na obnovu. Teprve když je kůže zcela suchá, můžeme začít s leštěním. Nezapomeňte boty vyleštit přípravkem v barvě kůže. Bezbarvá pasta může mít ve štěrbinách bílé skvrny.

Lze boty natírat?

Lidé, kteří přemýšlejí, jak osvěžit opotřebované boty, by měli zvážit lakování. Na trhu jsou k dispozici barvy na renovaci obuvi, kterou lze provést v domácích podmínkách. Boty je třeba nejprve vyčistit a po jejich vysušení můžete pomocí speciální houbičky nanést přiloženou tekutinu. Dalším krokem je natřít boty štětcem a nedokonalosti opravit tenčím štětcem. Nejlepší je nanést na boty několik vrstev barvy, aby se zakryly případné šmouhy, a poté boty voděodolně nastříkat.

Přečtěte si také:

Doporučeno pro vás

pixel