Uložit do nákupního seznamu
Vytvořit nový nákupní seznam

Jak vyleštit boty? Odpovídáme na nejčastější dotazy

2024-01-15

Leštění bot se zdá být jednoduchou činností, která nevyžaduje žádné relevantní znalosti. Ve skutečnosti nelze o každou obuv pečovat stejným způsobem, protože může dojít k poškození. Rozdíly v údržbě jsou často určeny materiálem, ze kterého jsou boty, kozačky nebo tenisky vyrobeny. O přírodní kůži se jinak pečuje a umělá kůže se upravuje jinými metodami. Často je také potřeba zakoupit různé přípravky na impregnaci a čištění jednotlivých párů bot. Pokud je tento proces proveden nesprávně, může dojít k poškození, které není předmětem reklamace, protože bylo způsobeno nesprávnou údržbou. Jak vyleštit boty? Zde je komplexní průvodce.

Jak leštit kožené boty? Krok za krokem

Před základními tipy, jak Kdy leštění bot, věnujte pozornost tomu, kdy to můžete udělat. Některé materiály vyžadují implementaci různých pravidel péče. Semišové, textilní a ekologické kožené boty by se neměly leštit. Zatímco látkové tenisky a tenisky tomuto postupu nikdo nepodrobuje, s obuví z jiných surovin se občas zachází stejně. Leštění bot se provádí pouze u modelů vyrobených z přírodní lícové kůže.

Lustrační vyleštění bot – jak na to?

Jak vyhladit boty na lesk? To je jedna z často kladených otázek, protože takto připravená obuv působí spektakulárně. Zrcadlový lesk je nejvíce viditelný na tvrdých částech bot. Poměrně snadno lze dosáhnout lesku na patách a špičkách, ale zbývající části během leštění představují již obtíže. Elegantní pánská obuv je s největší pravděpodobností touto činností nejvíce ovlivněna. Mokasíny, oxfords, loafers, monki nebo derby přidávají prestiž, když září jako zrcadlo. Dámská polobotky správně vybraná pasta na boty – tu je třeba přizpůsobit barvě obuvi. K černé obuvi se hodí vosk s černým pigmentem atd. Někteří používají také bezbarvou pastu na boty a považují ji za univerzální produkt pro hladkou kůži;

  • miska s studenou vodou a několika kapkami octa – tento běžný potravinářský výrobek dodává lesk různým povrchům. Používá se například k mytí oken a zrcadel;
  • bavlněný hadřík – k leštění bot na lesk lze také využít kousek roztrhaného trička, které utrpělo během nošení škody.

 

Pro dosažení zrcadlového lesku na botách je nejprve třeba odstranit veškeré nečistoty. K tomu účelu se hodí lehce vlhký hadřík. Po odstranění zbytků bláta, hlíny atd. je nutné nechat obuv přirozeně schnout při pokojové teplotě. Poté lze přistoupit k leštění bot. Pomocí čisté bavlněné látky si vezměte malé množství pasty a nanesete ji na špičku boty. Po chvíli se druhý konec hadříku namočí do směsi vody a octa, poté se několik kapek (3-4) smíchá s dříve aplikovaným přípravkem. Boty se leští vzniklou směsí pomocí bavlněného hadříku. Občas přidáváme malé množství pasty a 3-4 kapky výše uvedené směsi. Tuto proceduru opakujte tak dlouho, dokud nedosáhnete požadovaných výsledků.

Leštění vojenských bot

Leštění vojenských bot by také mělo předcházet čištěním od zbytků bahna, zeminy, písku atd., které se na nich nahromadily během používání. Tuto operaci lze provést pomocí kartáče s polotvrdými štětinami. Velmi často se dá zaschlé bahno seškrábnout mechanicky, jen je třeba dávat pozor, abyste si nepoškrábali kůži. Pokud po znečištění zůstanou skvrny, otřete je vlhkým hadříkem. Někdy je potřeba hadřík namočit do vody s přidaným saponátem, aby povrchově aktivní látky mohly odstranit odolnější částice nečistot. Vojenské boty by měly být ponechány při pokojové teplotě, aby přirozeně vyschly.

Jak vyleštit armádu boty, aby znovu získaly svůj elegantní a estetický vzhled? Pro tento účel bude užitečný speciální kartáč. Nejprve se pasta nanese na přední část boty, poté se přesune směrem k patě, přičemž se leští boky podél cesty.Nakonec se přípravek nanese štětcem na oblast u tkaniček, která byla dříve vynechána . Po několika minutách můžete začít leštit. K provedení tohoto kroku budete potřebovat kartáč s polotvrdými štětinami. Podobným způsobem se vyplatí pěstovat Vysoké boty.

Domácí metody leštění

Jak leštit boty z přírodní kůže, když zrovna nemáte po ruce speciální zubní pastu z obchodu? Domácí opravné prostředky přicházejí k záchraně a fungují pro mnoho lidí. Hotové krémy na boty obsahují vosky, parafín, přírodní oleje atd., tedy látky s lubrikačním účinkem. Díky nim je přírodní kůže odolnější vůči mechanickému poškození včetně praskání nebo loupání. Leštění bot je velmi podobné péči o tělo. V obou případech se používají mazací látky, které zanechávají neviditelný ochranný film. Podomácku vyrobený přípravek pro péči o obuv můžete připravit pomocí:

  • 50 ml olivového oleje;
  • 50 ml octa;
  • několik kapek levandulového oleje.

Jednotlivé ingredience je třeba důkladně promíchat a poté jej vetřete do bot pomocí speciálního kartáče nebo hadříku z mikrovlákna.

Některé Lidé, kteří pečují o boty vyrobené z přírodní lícové kůže, používají odpad z domácnosti, jako jsou banánové slupky. Jeho vnitřní část je perfektní pro leštění bot a odstraňování nečistot z nich.

Jak leštit boty z přírodní kůže? Přehled produktů a příslušenství

Výše uvedené vysvětluje, jak leštit boty . Jedná se o velmi důležitou činnost, protože ovlivňuje nejen vzhledové vlastnosti obuvi, ale také její odolnost a mechanickou pevnost. Vysušená přírodní kůže praská a snadno se kazí. Kromě toho má také větší sklon k úniku. Přitom boty bez lesku, se skvrnami a zbytky bláta nepůsobí příliš esteticky. Chcete-li vrátit jejich atraktivní vzhled, nejprve odstraňte nečistoty, počkejte, dokud boty nezaschnou, a poté je vyleštěte. Jaké produkty budou užitečné k provádění této činnosti?

Typy past

Na trhu najdete krémy na boty v různých barvách. Toto řešení bylo pečlivě promyšleno. Nanášení černé pasty na hnědou dámské boty na podzim mohly přispět ke změně jejich barvy. Zde by měla být zachována konzistence a dodržována zásada podobnosti. Černý lak se nanáší na černé boty, hnědý lak na hnědé boty. Odstín nemusí odpovídat 100%. Lidé, kteří mají širokou kolekci bot v různých barvách, si mohou úkol usnadnit zakoupením bezbarvého krému na boty. Obsahuje pouze vosky, parafín a oleje bez jakéhokoli pigmentu.

Štětce a další příslušenství

Lesk na boty musí být aplikován pomocí vhodného příslušenství. K tomuto účelu se nejlépe hodí kartáče s různou tvrdostí štětin. V případě lícové safiano kůže je relativně malé riziko jejího zničení. Z tohoto důvodu si můžete vybrat kartáč s tvrdšími štětinami. Obuv vyrobená z jemné lícové kůže, např. z teletiny, vyžaduje zvláštní zacházení. V jejich případě je k dispozici pouze kartáč s měkkými štětinami. Někdy stojí za zvážení její nahrazení bavlněným hadříkem nebo hadříkem z mikrovlákna. Existuje důvod, proč mají kartáče na boty různé barvy štětin. To může změnit barvu obuvi a způsobit nevzhledné a trvalé skvrny. Nejlepší je zvolit černé štětiny pro černé boty, bílé štětiny pro béžové.

Moderní životní styl upřednostňuje hledání produkty, které usnadní každodenní činnosti. Pro rychlou péči o obuv byly vyvinuty speciální čističe, které mají podobu houbičky navlhčené přípravkem. Používají se k leštění bot, začínají na špičce a pohybují se směrem k patě. Po vyschnutí jsou čističe vyměněny za nové.

Na trhu jsou i speciální impregnace, které lze aplikovat na nové boty před prvním odchodem z domova. Chrání boty před protečením. Impregnaci je vhodné opakovat každých pár dní. Podrobný návod k použití naleznete na obalu konkrétního výrobku. Vyplatí se ho dodržovat, aby nedošlo k poškození bot.

Často kladené otázky

Z výše uvedené části článku už se ví, že jak leštit boty. To však není jediná záležitost, která vzbuzuje zájem. Níže naleznete odpovědi na nejčastější dotazy týkající se péče o obuv. Vyplatí se seznámit se s různými aspekty údržby, aby vám zakoupený pár sloužil několik sezón. Boty se bohužel mohou při nesprávné manipulaci snadno poškodit.

Jak často byste měli leštit boty?

Správná péče o obuv přispívá k jejímu mechanickému poškození pevnost a prodloužená životnost. Leštění bot je činnost, která by se měla dělat relativně často, ale nemusí se dělat každý den. Výjimkou z tohoto pravidla jsou obtížné povětrnostní podmínky. Když je obuv každý den vystavena vlhkosti, blátu nebo posypové soli, stojí za to zvážit častější čištění a leštění. Pokud například uvidíte velké množství písku, nejprve jej odstraňte kartáčem a případně boty otřete vlhkým hadříkem. Když uschnou při pokojové teplotě, lze je impregnovat a leštit, což je ochrání před nepříznivými vlivy vnějších faktorů. Jak často byste měli leštit boty, když počasí není nijak zvlášť problematické? V případě obuvi nošené každý den se to doporučuje provádět jednou týdně. Pokud se jedná o boty, které používáte vícekrát do měsíce, vyplatí se je vyleštit jednou za dva týdny.

Jak vyleštit nové boty?

Mohlo by se zdát, že leštění nových bot je neoprávněné jednání. To je však mýtus, který je třeba vyvrátit. Lidé, kteří přemýšlejí, zda své nové boty vyleštit, by měli vědět, že by se to mělo udělat. Obuv často tráví dlouhé měsíce ve skladech nebo regálech obchodů, což způsobuje její vysychání, například v důsledku ústředního topení. V důsledku toho může přírodní kůže snadněji praskat. Nové boty je vhodné nejprve naimpregnovat speciálním přípravkem a následně vyleštit pomocí vhodného přípravku. Ochráníte je tak před vytečením a poškozením

Lze boty z umělé kůže leštit?

Umělá kůže často velmi imituje přírodní kůži studna . Velkou skupinu příznivců má díky tomu, že při její výrobě není využíváno zvířat a je relativně levná. Obuv z ekokůže se dnes vyznačuje poměrně vysokou mechanickou pevností. Lze boty z umělé kůže leštit? To by se nemělo dělat, protože by mohlo dojít k poškození. Přestože ekokůže připomíná přírodní kůži, vnější strana je vyrobena z polyuretanu. Doporučuje se otřít materiál vlhkým bavlněným hadříkem a použít speciální přípravky na impregnaci umělé kůže. V tomto případě by vkládání mohlo přispět mimo jiné k: k tvorbě nevzhledných skvrn na botách.

Lze semišové boty leštit?

Mnoho lidí rádo nosí semišové boty kvůli jejich měkkosti. Dokonce i přírodní lícová kůže se pro některé spotřebitele ukazuje jako příliš tvrdá a nepříjemná. Dají se semišové boty leštit? To nesmíte dělat. Mají jinou strukturu než lícová kůže, jsou mnohem jemnější a náchylnější k poškození. Semišová obuv je čištěna gumovým kartáčkem a chráněna proti protečení speciální impregnací.

Jak vyleštit boty několika barev?

Přestože černé, hnědé a béžové boty patří mezi Poláky nejčastěji, někteří lidé rádi volí obuv s módním šmrncem. Péče o designové modely však může být velmi náročná. Pasta by měla mít stejnou barvu jako boty. Je však těžké toto pravidlo dodržet, když připomíná barevnou mozaiku. Leštění barevných bot se nejlépe provádí pomocí bezbarvého přípravku.

Přečtěte si také:

Doporučeno pro vás

pixel