Uložit do nákupního seznamu
Vytvořit nový nákupní seznam

Svršek, podešev, pata – jaká je struktura boty?

2023-12-29

Konstrukce boty má extrémně důležitý vliv na pohodlí nošení. Špatně navržený může být zdrojem vážných zranění a deformací. Design bot navíc ovlivňuje i jejich estetickou hodnotu, na kterou je třeba při skládání outfitu myslet. Na jaké prvky byste si měli dát pozor? Jak svršek, podešev a pata ovlivňují pohodlí při používání obuvi?

Konstrukce boty – z jakých prvků se skládá?

Nejznámějšími částmi obuvi jsou podešev, svršek, podšívka a pata, ale je jich mnohem více, i když nejsou vždy na první pohled patrné. Mají posilující funkci a mají také na starosti dát botám správný tvar. Svršek bot je část, která zakrývá horní část chodidla a v případě kozaček nebo kozaček zakrývá i lýtko a bérce. Může být vypasovaná nebo mírně volnější. Podrážka boty je vnější část, která má přímý kontakt se zemí. Mohou na něm být charakteristické drážky, např. drážky traktoru. Měl by poskytnout noze pohodlí a odpružení. Zároveň v chladnějších dnech slouží i jako tepelně izolační vrstva, která chrání před mrazem. V ýšívka boty je její vnitřní část, která má přímý kontakt s chodidly. Důležité je, aby je na podzim a v zimě chránila před mrazem a zároveň zůstala příjemná na dotek. Některé dámské boty mají také podpatek, který se liší tvarem, tloušťkou a výškou. Dokáže zeštíhlit postavu a opticky prodloužit nohy.

Kromě výše uvedených jsou zde také takové prvky boty jako: 

  • podpatky– jedná se o vyměnitelné krajní části paty, které jsou vyrobeny z vysoce odolného materiálu. Používáním se mohou opotřebovat a pak je třeba je vyměnit za nové. Pokud se k tomuto kroku přistoupí příliš pozdě, hrozí poškození paty;
  • spony na paty – to jsou části umístěné uvnitř boty hned za patou. Z praktických důvodů by měly být z měkkého materiálu, který nezpůsobuje bolestivé oděrky. Podpatky mají také protiskluzové vlastnosti;
  • vložky do bot– tvoří vrstvu mezi chodidlem a podrážkou, často je lze nahradit jinými, např. uklouznutí. Ovlivňují pohodlí při nošení obuvi. Vyplatí se dbát na to, aby vám po nich neklouzala noha, a pokud se tak stane, vyměňte je za jiné;
  • zelówki – jedná se o prvek sloužící k lepení podrážek. Obvykle se vyrábí z tenké vrstvy kůže nebo gumy. Má botám zajistit větší odolnost proti oděru a tím i delší životnost;
  • prsty – jedná se o přední část boty určenou pro prsty, které mohou mají špičatý, čtvercový nebo mírně zaoblený tvar.

Svršek obuvi – co o něm potřebujete vědět?

Design boty zohledňuje její svršek. Dámské boty mají tuto část často výrazněji označenou, ale z formálního hlediska je je fragment, který pokrývá horní část chodidla. Podle všeobecného mínění se však za ni považuje část přiléhající k lýtku (holínky a kozačky) nebo dokonce k bérci (stehenní kozačky). Svršek boty může mít podšívku. V podzimním a zimním obutí má často funkci vyhřívání. Vyplatí se dbát na to, aby byl vyroben z materiálu šetrného k pokožce a nedráždí pokožku. Svršek boty není jen součástí dámských bot, ale také konstrukčním prvkem jejich pánské boty.

Kolínkové boty a kozačky se často liší designem. Některé mají upnuté svršky, které ladí s elegantními outfity. Druhý je mírně rozšířen, což umožňuje větší volnost. Kovbojské boty nevyšly z módy již několik let. Svršek boty může mít zip, který usnadňuje nazouvání a zouvání. Existují i ​​nazouvací modely, jako jsou Chelsea boots, které mají určitou pružnost, kterou zajišťuje všitá gumička. Svršek boty lze také použít k dosažení originálnějšího stylingu. Za tímto účelem jej lze částečně srolovat

Podrážka bot – vše, co potřebujete vědět

Podrážky bot hrají nesmírně důležitou funkci. Mají přímý kontakt se zemí, proto musí mít vysokou mechanickou pevnost, jinak se mohou rychle opotřebovat. Podrážka boty je navíc navržena tak, aby chránila nohu před nepohodlím souvisejícím mimo jiné: s pohybem na nerovném povrchu. Měl by mít protiskluzové vlastnosti, aby se zabránilo vážným zraněním, včetně zlomenin a vykloubení. Tomuto aspektu se vyplatí věnovat zvláštní pozornost při výběru obuvi na podzim a zimu, tedy roční období charakterizované zvýšeným množstvím srážek a mrazem. Podrážky obuvi musí odolávat nejen nepříznivým vnějším vlivům, ale také nést váhu těla.

Materiály, ze kterých jsou vyrobeny podrážky

Design boty by měl zohledňovat zamýšlené použití. Pánská sportovní obuv, pokud je skutečně určena k fyzické aktivitě, musí zajistit chodidlům s odpružením. Při běhání na nezpevněném povrchu musí být podrážka boty silnější, aby noha necítila všechny nerovnosti terénu. Tato spodní část obuvi může být vyrobena z:

  • přírodní materiály, jako je kůže, korek nebo dřevo;
  • pryž pevná nebo mikroporézní;
  • polyuretan a termoplasty, vide polyuretan, polyvinylchlorid, termoplastická pryž.

Výška a tloušťka podešví

Podrážky obuvi by měly být správně profilované a přizpůsobené anatomii nohy. Mimořádně důležitou roli hraje také jejich tloušťka, která je zodpovědná za odpružení při kontaktu s tvrdým povrchem, jako je asfalt nebo beton. Příliš tenká podrážka nemusí dovolit chodidlu neutralizovat nárazy při krocích a také přispívá k pocitu případných nerovností povrchu. Musí mít také určitou pružnost, protože příliš tvrdý může způsobit i deformace podélné a příčné klenby. Když má podrážka rovnoměrnou výšku, nazývá se platforma. Pokud je však ve výšce metatarzu prohlubeň a přední a zadní část boty má o něco silnější podrážku, nazývá se tato konstrukce flatform. Tloušťka podešve se může lišit od 0,5 cm do několika nebo dokonce desítek cm.

Nejoblíbenější barvy podrážek

Jednotlivé části boty se často liší v detailech, včetně barevné podrážky. I když je spodní část bot nejčastěji bílá, černá a hnědá, může být i v jiných barvách. Abyste svému stylu dodali módní nádech, můžete zvolit méně konvenční řešení, například: dámské lodičky s červenou podrážkou. Tento malý detail dělá outfit zajímavým, i když je decentní a odpovídá firemnímu dress code.

Podpatky – vše, co o nich potřebujete vědět

Konstrukce obuvi u žen a mužů má mnoho podobností . To, co odlišuje dámské boty z hlediska designu, je možná přítomnost podpatků. Ty se mohou lišit tloušťkou, výškou, tvarem a barvou. Velmi tenké a poměrně vysoké podpatky mají jehlové podpatky. Čtvercovým a silnějším se říká bloky.Podpatky mohou vést kolmo k zemi, velmi oblíbené jsou i ty, které mají šikmý, mírně zkosený tvar. Obvykle jsou ve stejné barvě jako boty a jejich podrážka, ale mohou být odlišeny kontrastním odstínem. Některé podpatky jsou bohatě zdobené. Mají drážky připomínající řecké sloupy a dokonce i doplňky ve tvaru srdce nebo motýla. Boty na vysokém podpatku vaše nohy opticky zeštíhlí a prodlouží. Jejich výška a tloušťka však musí být přizpůsobena individuálním potřebám, aby byla zajištěna svoboda pohybu.

Podšívka do bot – z čeho se nejčastěji vyrábí?

Podšívka boty má přímý kontakt s nohou, takže stojí za to věnovat pozornost kvalitě materiálu, ze kterého byl vyroben. K tomuto účelu se někdy používá přírodní nebo umělá kůže. Zimní boty najdete s podšívkou z vlny, kožešiny nebo akrylu, tedy tepelně izolačních materiálů, které mají za úkol udržet nohu v teple v mrazivých dnech. Velmi oblíbené jsou také inovativní materiály, mezi které patří specializované gely a pěny s přesně definovanými fyzikálními parametry. V některých botách slouží jako podšívka houba.

Přečtěte si také:

Doporučeno pro vás

pixel